4-Digit by 2-Digit Multiplication Word Problems Worksheets (with answer key +PDF)

Worksheets with multiplication word problems will improve the student’s understanding of multiplication as they tackle practical issues. One of the four fundamental arithmetic operations, multiplication is one that we use frequently. Another name for multiplication is repeated addition.

What is the “4-Digit by 2-Digit Multiplication Word Problems Worksheets”?

This worksheet will explore some 4-digit by 2- digit multiplication word problems. This worksheet will promote critical thinking and a methodical, step-by-step approach to problem-solving. Other important concepts that students learn include place value understanding and how multiplied digits relate to one another.

How will the “4-Digit by 2-Digit Multiplication Word Problems Worksheets” help you?

This worksheet will help you the student to understand and solve the word problems. The word problems for multiplication are arranged in this worksheet’s design in an approachable way so that the students can practice math with engaging, handy word problems.

Instructions on how to use the “4-Digit by 2-Digit Multiplication Word Problems Worksheets.”

Study the concept and examples given and try to solve the given exercises below. 

Conclusion

Additionally, the 4-digit multiplication worksheets assist children in developing their calculational proficiency when using the multiplication operand. The worksheets also offer a step-by-step computation and are adaptable and simple to use.

If you have any inquiries or feedback, please let us know.

4-Digit by 2-Digit Multiplication Word Problems Worksheets (with answer key +PDF)

How are four digits multiplied by two digits?

In particular, we discovered that each digit in the two-digit number, beginning with the one in the one’s place, will get a turn to multiply when a four-digit number is multiplied by a two-digit number. The final answer is then obtained by combining the two answers.

Example:

If a piece of a cupcake has 400 calories. Find out the total calories in 25 such pieces.

   400 Calories

x   25 Pieces

10000 Total Calories

Example:

In a shop, if each bag of rice cost $1124, how much amount will be paid for 26 bags of rice?

1124 Cost of bag ricePremium Vector | Rice sack linen burlap brown isolated on white vector  illustration

x 26 Bags of rice

29,224

Worksheet

4-Digit by 2-Digit Multiplication Word Problems

Answer Key 

You can download this worksheet here.

Leave a Comment